ВСТУП
Розвиток туристстичного бізнесу в умовах ринку вимагає наявності рекреаційних ресурсів, капіталу, технології і кадрів.
На відміну від інших галузей економіки туристські ресурси дуже багатоманітні і включають природні і антропогенні геосистеми, тіла і явища природи, артефакти, які володіють комфортними властивостями і споживчою вартістю для рекреаційної діяльності і можуть бути використані для організації відпочинку і оздоровлення певного контингенту людей у фіксований час за допомогою існуючої технології і матеріальних можливостей. Складовою частиною рекреаційних ресурсів є люди, які працюють у сфері туризму або можуть взяти участь в організації і обслуговуванні рекреаційної діяльності в перспективі. Динамічний розвиток туристського бізнесу вимагає також розвиненої інфраструктури, оскільки без цього навіть при високих властивостях природних і культурних комплексів їх освоєння широким колом споживачів неможливе.
Як і будь-які інші, рекреаційні ресурси небезграничні, вони мають певний об'єм (потенційний запас), час використовування, умови експлуатації і, звичайно, вартість.
В умовах розбудови української держави туризм стає дійовим засобом формування ринкового механізму господарювання, надходження значних коштів до державного бюджету, однією з форм раціонального використання вільного часу, проведення змістовного дозвілля, вивчення історії рідного краю, залучення широких верств населення до пізнання історико-культурної спадщини.
Україна з її вигідним географічним положенням у центрі Європи і багатим туристсько-рекреаційним потенціалом може і повинна увійти до числа найбільш розвинених туристських держав світу.
Зважаючи на місце і роль туризму в житті суспільства, держава проголошує його одним із пріоритетних напрямів розвитку національної культури та економіки.
Стратегічна мета розвитку туризму в Україні полягає у створенні продукту, конкурентноспроможного на світовому ринку, здатного максимально задовольнити туристські потреби населення країни, забезпечити на цій основі комплексний розвиток територій та їх соціально-економічних інтересів при збереженні економічної рівноваги та історико-культурної спадщини. Це стосується насамперед таких привабливих туристсько-рекреаційних зон, як Автономна Республіка Крим, Волинська, Запорізька, Івано-Франківська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Херсонська, Черкаська, Чернівецька області, м. Київ, де туризм посідає чільне місце в розвитку економіки.
Донеччина відома комплексом споруд історико-архітектурного заповідника в Слов'яногорську, культурно-архітектурними спорудами в Артемівську, музеєм видатного художника А. І. Куїнджі в Маріуполі, Кам'яними могилами - степовим заповідником біля міста Володарське.
Також в Донецькій області знаходиться Святогірськ - поєднання ландшафтів та збудованого у XVII-XIX ст. Святогірського печерного монастиря. Монастир розташований на берегах річки Сіверський Донець у місцевості, яка носить назву Святі Гори. Унікальними є печери монастиря. Святогірськ є одним з кращих кліматичних курортів України.
Кам`яні могили - музей під відкритим небом, розташований на висоті 150-200 м над рівнем моря. Альпи в мініатюрі, вік яких - півтора мільярда років; альпійські луги, де зустрічаються рідкісні рослини.
Хомутовський степ - неповторний пам`ятник первозданної природи, заповідні землі скіфів.
Донецька область має давні культурні традиції, які з турботою зберігаються та примножуються. Донеччина подарувала світові Архипа Куїнджи, Сергія Прокоф'єва і Володимира Сосюру. Свій перший концерт з симфонічним оркестром обласної філармонії всесвітньо відомий музикант Мстислав Растропович дав у м. Слов'янську.
В м. Донецьку народилися видатні майстри сучасності Анатолій Солов'яненко і Вадим Писарєв. Далеко за межами Донеччини відомі імена наших земляків: Йосипа Кобзона та Юрія Гуляєва.
В області працюють 5 театрів, серед яких відомий в Україні і за її межами Донецький державний академічний театр опери та балету ім. А. Солов'яненка та Донецький академічний український музично-драматичний театр ім. Артема, директор і художній керівник якого Марк Бровун і режисер-постановник вистави „Енеїда" стали в 2003 році лауреатами Національної премії імені Тараса Шевченка в галузі театрального мистецтва.
Відродженню і розвитку української національної культури в Донецькій області сприяє проведення фестивалів мистецтв „Зірки світового балету", „Театральний Донбас", „Прокоф'євська весна", „Отчий дім", „Солов'їний ярмарок", „Золотий ключик", „Троянди Донецька" та багато інших. Виявити нові таланти дає можливість Міжнародний фестиваль „Золотий Скіф".
Мета нашої курсової роботи полягає в тому, щоб охарактеризувати стан та розвиток туризму в Донецькій області.
Об’єктом дослідження є розвиток туризму на Донеччині.
Методи дослідження: описовий, порівняльний, структурний.
Структура роботи. Дана робота складається із вступу, трьох розділів, висновку, списку використаної літератури та додатків.