Розділ 1. Сутність та джерела формування банківського прибутку
1.1. Банк як суб’єкт підприємницької діяльності
1.2. Сутність та значення прибутку для діяльності комерційного банку
1.3. Джерела формування банківського прибутку
Розділ 2. Аналіз формування і використання прибутку комерційного банку "Фінанси і кредит"
2.1. Загальна характеристика КБ "Фінанси і кредит"
2.2. Склад і формування доходів КБ "Фінанси і кредит"
2.3. Прибутковість банківської діяльності, її динаміка та чинники, які впливають на неї
Розділ 3. Шляхи підвищення ефективності діяльності комерційного банку "Фінанси і кредит” та його фінансової стійкості і прибутковості
3.1. Напрями максимізації прибутковості комерційного банку
3.2. Вдосконалення ризик-менеджменту
3.3. Поширення досвіду діяльності зарубіжних банків як стратегічний напрям поліпшення фінансової стійкості банку
В нашій країні банки стали основним сегментом в структурі фінансово-кредитної системи. Комерціалізація банків значить переклад кредитного процесу на ресурсний тип його побудови. Перехід до ринку узаконив нову роль прибутку як оціночного показника роботи банків. В цьому плані особливо актуальним стає аналіз банківської діяльності з точки зору її прибутку, а отже і формування прибутку як одного з головних напрямків дослідження. Розглядаючи таку цікаву і складну тему у банківській діяльності як аналіз формування прибутку банку, у дипломній роботі ми намагались вивчити і проаналізувати теоретичні аспекти, знайти шляхи їх удосконалення і прослідкувати їх практичне застосування.
У процесі написання роботи для себе визначили, що прибуток, отриманий комерційним банком, є матеріальною основою для його подальшого функціонування, а отримання прибутку є однією із основних цілей функціонування банків, оскільки стоячі перед ними життєво важливі умови функціонування та розвитку потребують постійного притоку коштів, одним із основних джерел яких є прибуток.
Завдання банківського менеджменту – не допустити його зниження, тому що це звичайно відображається як на показнику достатності капіталу, так і на рівні конкурентноздатності банку. Аналіз формування прибутку посідає чільне місце. Результати аналізу дозволяють менеджерам банку планувати (прогнозувати) напрямки діяльності комерційного банку з урахуванням можливих шляхів підвищення їх ефективності. На сьогоднішній день питання аналізу формування прибутку залишається недостатньо дослідженим. В світі не існує єдиного підходу до проведення подібної роботи, та, хоч і існує, то не дозволяє зробити комплексний аналіз формування кінцевого показника діяльності банка, бо не враховує всіх факторів, під впливом яких змінюється його розмір. Необхідність і доцільність в якісно проведеному аналізі не викликає сумнівів. Саме тому необхідно консолідувати зусилля всіх зацікавлених сторін по широкому застосуванню на практиці існуючих методів оцінки формування прибутку та вдосконалювати існуючі підходів до його аналізу. Як один із напрямків полегшення вирішення даної проблеми є формування центрів прибутку та витрат, використання якого, як ефективного фінансового менеджменту, важливою складовою якого є управління прибутковістю, дозволить банку встановити контроль над формуванням прибутку та ефективно управляти ним, а головне, допоможе вистояти і не зламатися при настанні таких умов „виживання ” в економіці, що не сприяють розвитку банківського бізнесу, а саме виникнення тенденції до зниження прибутковості активів банків, з одного боку, та загострення конкурентної боротьби між банками, з іншого.
Поглиблення економічної реформи, формування ринкових відносин, загострення конкуренції, зниження передбачуваності результатів, збільшення ваги економічних наслідків, викликаних управлінськими помилками, висувають зростаючі вимоги до якості управлінських рішень у всіх сферах господарської діяльності.
У першу чергу це відноситься до банків. У нинішніх умовах ця сфера є однієї з деяких областей, у якій спостерігається активний розвиток.
Незважаючи на окремі досягнення в загальноекономічній стабілізації, вітчизняна банківська система продовжує функціонувати у несприятливому економічному середовищі.
Розвиток банківського сектора в Україні гальмується низкою чинників, переважна більшість яких формується поза банківською системою і не може бути локалізована зусиллями самих банків.
В 2006 та 2007 роках спостерігається зниження прибутковості КБ «Фінанси і кредит». Зниження прибутковості пояснюється об’єктивними причинами.
З однієї сторони підвищення конкуренції на ринку банківських послуг призводить до того, до зниження кредитних ставок та росту процентів по депозитах. З іншої сторони, як водно з результатів роботи останні роки росте частка вкладів фізичних осіб, що потребує формуванню додаткових резервних фондів.
Отже, можемо зробити висновок, що зниження прибутковості банківської діяльності в сучасних умовах відбувається не стільки через зниження рівня менеджменту (хоча цей чинник не можна скидати з розгляду), а в силу об’єктивних причин.
Пов’язано це через те, що процентні доходи і процентні витрати складають більше половини всіх доходів і витрат досліджуваного банку (69,7% та 63.6%) відповідно. Саме через таку питому вагу даних статей прибутковість сучасного українського банку прямо залежить від рівня процентних ставок за кредитами та депозитами. Зараз спостерігається тенденція до зниження кредитної ставки та підвищення депозитної. Тобто обидва чинники "працюють” у бік зниження прибутковості банківської діяльності.
Сьогодні Україні потрібні ефективні та стабільні банки, які були б спроможні всіляко сприяти економічному зростанню шляхом збільшення обсягів кредитування реального сектора, надання широкого спектру банківських послуг.
Тому одними із основних завдань на перспективу є подальше нарощення капіталу комерційних банків, зменшення обсягів несвоєчасно повернених кредитів, підвищення рентабельності банківської системи у цілому.
В умовах ринкової економіки можливість залучення додаткових ресурсів для банків однозначно зумовлена мірою їх фінансової стійкості. Зростає зацікавленість в якості фінансового становища банку з боку його клієнтів і власників. Фінансова стабільність банку стає питанням його виживання, оскільки банкрутство в умовах ринку виступає вірогідним результатом фінансової діяльності нарівні з іншими можливостями. Надійність банку стає першочерговим запитанням на сьогоднішній момент.